Miasto stu festiwali

Kraków to nie tylko zabytki, hotele, biurowce i sale szkoleniowe Kraków z czystym sumieniem może być nazywany miastem festiwali. Biorąc pod uwagę, że odbywa się tu ich blisko sto, a każdy trwa co najmniej 3-4 dni okazuje się, iż prawie codziennie możemy odwiedzić inny.

Zważyszy na tak dużą liczbę imprez warto wybrać te najważniejsze, których ominięcie będzie ogromną stratą. W tym celu najlepiej zapoznać się z działalnością Krakowskiego Biura Festiwalowego, patronującego znacznej ilości imprez.

Najwięcej organizowanych jest festiwali muzycznych, promujących zarówno bardziej jak i mniej popularne brzmienia. Do tych pierwszych z pewnością należy Coke Live Festival, który do tej pory gościł takie gwiazdy jak: Rihanna, Jay-Z, Lilly Allen czy Kanye West. Fani muzyki alternatywnej cały rok czekają na początek czerwca, kiedy to na krakowskich Błoniach rozpoczyna się Selector Festival. W stolicy Małopolski dba się także o kulturę wysoką: Sacrum Profanum popularyzuje muzykę klasyczną, natomiast Opera Rara to święto wszystkich rozkochanych w operze.

Największa impreza filmowa jaka odbywa się w Krakowie to Off Plus Camera, w trakcie której możemy zobaczyć wybitne niszowe obrazy z całego świata. Natomiast późna jesień upływa Krakusom pod znakiem Boskiej Komedii – przęglądu najwybitniejszych spektakli teatralnych z całego kraju. Lato to czas kiedy dzięki Szalom na Szerokiej poznajemy kulturę żydowską. To także okres kiedy odbywa się festiwal sztuki współczesnej ArtBoom. Kontrowersyjny i zaskakujący – tak samo jak Kraków.